Parafia św. Mikołaja w Chrzanowie

Pielgrzymka do Fatimy

FATIMA – PORTUGALIA

7 DNIOWA PIELGRZYMKA SAMOLOTOWA Parafii św. Mikołaja

16-22.10.2022 (7 dni)

W 105 rocznicę Objawień, po relikwie św. Hiacynty i św. Franciszka – Pastuszków Fatimskich

 

Dzień I

16.10.2022

niedziela

Zbiórka na lotnisku w Krakowie o g. 14.30. Wylot do Monachium – liniami lotniczymi Lufthansa. Lądowanie w Monachium o godz. 17.55. Wylot do Lizbony o g. 19.30. Lądowanie w Lizbonie o g. 21.40. Przejazd do hotelu na kolację i nocleg.
Dzień II

17.10.2022

poniedziałek

Śniadanie w hotelu. Całodzienne zwiedzanie Lizbony – stolicy. Klasztor Hieronimitów (Monastiros dos Jeronimos) z grobowcami ludzi, którym Portugalia zawdzięcza swą wielkość: Vasco da Gama, Don Sebastiao i poeta Luis de Camoes. Torre de Belem – perła architektury manuelińskiej, Pomnik Odkrywców. Przejazd na punkt widokowy Cristo Rei. Wizyta w kościele św. Antoniego – miejscu, gdzie urodził się i stał dom rodzinny tego świętego. Msza św. w sanktuarium. Czas wolny na spacer i zakupy na Deptaku Lizbońskim.   Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień III

18.10.2022

wtorek

Śniadanie. Przejazd na przylądek Cabo di Roca (najbardziej wysunięta na zachód część Europy) gdzie znajduje się słynny pomnik z napisem „gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna” – inspiracja dla fotografów. Przejazd do Fatimy. Po drodze postój w Obidos  – miasta z zamkiem i murami obronnymi z czasów panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Zwiedzanie historycznego centrum. Czas wolny. Podróż do hotelu w Fatimie. Obiadokolacja i nocleg. Wieczorem udział w modlitwie różańcowej i procesji Maryjnej.
Dzień IV

19.10.2022

środa

 

 

Msza św. w sanktuarium. Śniadanie.  Wycieczka do klasztoru w Batalha upamiętniającego historyczną bitwę Portugalczyków. Świątynia i klasztor wpisane na listę UNESCO jest typową budowlą w stylu manuelińskim. Przejazd do miasteczka Tomar.  To urokliwe miasteczko w prowincji Ribetejo, niedaleko Fatimy, które słynie z Klasztoru Zakonu Rycerzy Chrystusa wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzanie obiektu. Dalsza podróż nad Ocean Atlantycki. Sitio – punkt widokowy, zwiedzanie małego sanktuarium z figurą Matki Bożej. Nazare – odpoczynek na plaży oceanu Atlantyckiego. Powrót do Fatimy przez Albobaca – wizyta w klasztorze Santa Maria de Alcobaca. Przyjazd do Fatimy na obiadokolację. Udział w nabożeństwie fatimskim z procesją. Nocleg.
Dzień V

20.10.2022

czwartek

Msza św. w sanktuarium w Fatimie. Uroczyste odebranie relikwii św. Pastuszków. Śniadanie. Zapoznanie z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i historią Objawień. Esplanada z monumentalnymi schodami i kolumnadą z Drogą Krzyżową. Kapliczka Objawień. Bazylika Różańcowa. Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół Trójcy Przenajświętszej. Czas wolny. Po południu przejście na Drogę Krzyżową i Kalwarię, Loca do Anjo. Wizyta w domach Pastuszków z czasów Objawień w Aljustrel. Powrót do hotelu na obiadokolację. Udział w Różańcu i procesji ze świecami. Nocleg.
Dzień VI

21.10.2022

Piątek

Msza św. w sanktuarium. Śniadanie. Wizyta w Muzeum: Pokój i Światło. Czas wolny w sanktuarium. Wizyta w piwnicy winnej. Historia produkcji wina Porto. Degustacja i zakup wina. W hotelu obiadokolacja. Udział w wieczornych uroczystościach religijnych. Nocleg.

 

Dzień VII

22.10.2022

sobota

Nocny transfer z Fatimy na lotnisko o godz. 1.30. Odprawa biletowo – bagażowa na lotnisku w Lizbonie. Przelot Liniami Lufthansa do Krakowa z przesiadką w Monachium. Wylot z Lizbony o 6.15. Lądowanie w Krakowie o 12.40. Zakończenie pielgrzymki.

  ŚWIADCZENIA:

 • przelot samolotem  na trasie  Kraków – Monachium – Lizbona – Monachium – Kraków, (niemieckie linie lotnicze Lufthansa) posiłki i napoje w czasie lotu, bagaż rejestrowany do 23 kg i bagaż podręczny do 8 kg w cenie biletu lotniczego.
 • przejazd portugalskim autokarem turystycznym zgodnie z trasą pielgrzymki,
 • 6 noclegów w pokojach 2 osobowych z WC i łazienką,
 • 6 śniadań,
 • 6 obiadokolacji,
 • ubezpieczenie KL (koszty leczenia za granicą, NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – nie obejmuje chorób przewlekłych,

CENA PIELGRZYMKI: 1750 zł + 300 eur + 60 eur (bilety wstępu)

CENA NIE ZAWIERA:

 • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, przewodnicy miejscowi zgodnie z programem (Lizbona, Tomar, Batalha, Alcobaca), napiwki 60 euro
 • napoi do obiadokolacji,

UWAGI:

 • każdego dnia Msza św. zgodnie z ustaleniami z Opiekunem Duchowym,
 • zastrzega się możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów,
 • organizator nie odpowiada za nieprzewidziane zmiany niezależne od niego,
 • cena skalkulowana przy grupie 30 osobowej.

 

Zapisy w zakrystii lub kancelarii. Najlepiej jednak wcześniej skorzystać z informacji telefonicznej tel. 691 94 74 74 – ks. proboszcz Roman Sławeński.